LBMS
הכשרה בינלאומית בשיטת לאבאן ברטנייף

ללמוד את התנועה האנושית
כבסיס להבנת האדם

לימודי לאבאן ברטנייף מזמינים אותך להיכנס לתחום שבו אמנות, מדע ומודעות עצמית מתכנסים יחד לשיטה אחת. 

להכיר את הפוטנציאל האינסופי של גוף האדם ולחקור את הקשר העמוק בין תנועה וגילוי עצמי.

לחוות מסע טרנספורמטיבי שחוצה את גבולות החינוך התנועתי המקובל.

בואו ללמוד שפה שעוזרת לתת מילים ומשמעות לתחושות ואינטואיציה. 

בואו ללמוד דרכים חדשות להבין את התנועה האנושית של האדם, לשכלל את היכולת התנועתית ולהכיר את החתימה התנועתית שלכם.ן. 

לימודי לאבאן ברטנייף מהווים נתיב לצמיחה אישית, התפתחות מקצועית והבנה עמוקה יותר של הקשר בין גוף לנפש.

בין אם את מטפלת, פיזיוטרפיסט , רקדנית מקצועית, מאמן, חוקרת תנועה ועוד, הלימודים הללו יקחו אותך צעד אחד קדימה בעולמך המקצועי והאישי. 

נגן וידאו

תעודת הסמכה בינלאומית ב LBMS

התכנית היא תכנית בינלאומית מטעם ארגון Whole Movement ובתמיכת 'לאבאן ישראל'. בסוף התכנית מקבלים תעודת LBMA (Laban Bartenieff Movement Analyst).

לשמחתנו התכנית עומדת בסטנדרטים גבוהים מאד ובוגרי ובוגרות התכנית יוכלו לקבל הכרה מארגון ISMETA
 כמטפלים סומטים  = Registeres Somatic Therapist
או כמחנכים סומטים = Registered Somatic Educators.
כמו כן שעות התנועה בתכנית מוכרות לצורך לימודי טיפול בתנועה. 

מה הם לימודי לאבאן ברטנייף? (LBMS)

״תנועה היא השפה בה ההשראה העמוקה והגבוהה ביותר שלנו באה לידי ביטוי״(רודולף לאבאן)

LBMS ( Laban Bartenieff Movement Studies, שיטת לאבאן ברטנייף) היא שיטה לניתוח ואבחון תנועה. זו מערכת מקיפה המשמשת בהבנה, זיהוי ופירוש היבטים מרובים של דפוסי תנועה אנושיים. 

כמערכת של ניתוח תנועה, LBMS היא ייחודית בדרך בה היא מזהה ומקודדת את כל ההיבטים של התנועה. כלומר גם את ההיבטים הפונקציונאלים (יומיומיים) וגם ההבעתיים של התנועה. 

בזכות השיטה ניתן לזהות ולהבדיל בין דפוסים אוניברסליים המשותפים לכל בני האדם, לדפוסים קבוצתיים (למשל תרבותיים), ודפוסים של אדם ייחודי. 
שיטת LBMS שואלת בכל פעולה: מה, איפה איך ולמה. 

למי הקורס מתאים?

זום לייב חינמי עם קארן סטאד!

13.03.24 | 20:30

ב 13.03 זום לייב חינמי עם קארן סטאד רכזת התכנית להכיר, לשאול שאלות ולהבין יותר מה זה LBMS

 הלייב מועבר בשפה האנגלית 

תכנית ההכשרה

הלימודים בנויים מארבעה מודולים (Modules) של 120 שעות אקדמיות. כל מודול מורכב מ 3 מפגשי זום, עשרה ימים רצופים בסטודיו וכן שני ימי שישי  (4 שעות) נוספים בסטודיו המפוזרים בין מודול למודול. ניתן להירשם למודול הראשון מבלי להתחייב לאחרים.

בכל מודול ישנן פרזנטציות מעשיות וחיבורים כתובים שהמשתתפים מחוייבים בהם ומעשירים את הידע והיכולות. הלימודים מועברים במספר דרכים- עיונית, חוויתית ומעשית.

לאורך ארבעת המודולים תתפתח אצל התלמידים הבנה עמוקה יותר של העצמי, האחר והקהילה בזכות תהליך מודעות תפיסתית, אבחנות אנליטיות שינוי דפוסים והתערבות 

בסיום התכנית המשתתפים צריכים להגיש פרוייקט גמר אישי. הפרוייקט הוא תהליך אשר מעניק משמעות לכל משתתף סביב הנושא אותו הוא חוקר. תהליך המחקר ובניית הפרוייקט מלווה על ידי אחת ממורות התכנית באופן מלא ואישי עד להגשתו. הגשת הפרוייקט והעבודה עליו משלימים את שעות הקורס ל 500 שעות. 

מי שמסיים את כל דרישות התכנית יקבל ההסמכה כ- LBMA -Laban Bartenieff Movement Analyst מטעם ארגון Whole Movement. התעודה מוכרת מטעם ארגון ISMETA המאפשר לחבריו להיות מטפלים ומחנכים סומטים.

התכנית מועברת כולה בשפה האנגלית וגם את העבודות יש להגיש באנגלית. ניתן להשתמש באפליקציות תרגום ובכל שיעור יהיה תמיד לפחות מישהו.י שיוכל לעזור בתרגום.

כיוון שאת התכנית מנחות מורות מחו״ל הלימודים עובדים כמודולים אינטנסיביים של 10 ימים בסטודיו ועוד זומים וימי השלמה .

מודול ראשון – 
זום פתיחה – 26.06.24 בין 19:00-22:00
אינטנסיב בסטודיו פנטהריי בקיבוץ גניגר – 21-31.07.24 (בשבת לא יתקיימו לימודים)
כל יום בין השעות 9:30-17:30
זום שני – 11.08.24 בין 19:00-22:00
2 ימי השלמה נוספים בסטודיו פנטהריי- 06.09.24, 20.09.24
בין השעות 9:00-13:00
זום סיום מודול 1 – 29.09.24 בין בשעות 19:00-22:00
 
מודול שני- 
זום פתיחה- 26.01.25
אינטנסיב בסטודיו פנטהריי בקיבוץ גניגר-
25.2.25-7.3.25 (בשבת לא יתקיימו לימודים)
כל יום בין השעות 9:30-17:30
2 ימי השלמה נוספים בסטודיו פנטהריי-תאריך ייקבע בהמשך בין השעות 9:00-13:00
זום שני – מועד ייקבע בהמשך
זום סיום מודול 2 – מועד ייקבע בהמשך
 
מודול שלישי ורביעי-  תאריכים יינתנו בקרוב. 

הרשמה מוקדמת עד 20.05.24 –  7800 ש"ח למודול הראשון בהוראת קבע בחלוקה ל-10 תשלומים.

רק 780 לחודש !!! למשך 10 חודשים.

הרשמה מאוחרת – 8,400 ש"ח למודול הראשון בהוראת קבע בחלוקה ל- 10 תשלומים.

הרשמה למודול 1+2 – 14,000 ש"ח (7000 ש"ח למודול) בהוראת קבע בחלוקה ל 14 תשלומים.

הרשמה לכל התכנית (4 מודולים)- 26,000 ש"ח (6,500 ש"ח לכל מודול ) בהוראת קבע בחלוקה ל 24 תשלומים.

בסיום ארבעת המודולים יש להגיש פרוייקט גמר . ליווי פרוייקט הגמר והגשתו הוא בעלות של עוד $500 המשולמים ישירות למנחה הפרוייקט האישי. העבודה על פרוייקט הגמר משלימה את שעות הקורס ל 500 שעות על מנת שיהיה מוכר בארגון ISMETA.

תנאי ביטול – עד לתאריך ה 30.04.24 ניתן לבטל את ההרשמה לתכנית בניכוי 80 שח דמי תפעול.
עד ה 30.05.24 ניתן לבטל את ההרשמה לתכנית בניכוי של 500 ש"ח דמי ביטול.
עד ה 16.06.24 ניתן לבטל את ההרשמה לתכנית בניכוי 1,000 ש"ח דמי ביטול.
לאחר ה 16.06.24 לא ניתן יהיה לקבל החזר על תשלום לתכנית – עם זאת יהיה ניתן לשמור את הסכום לקורס הבא שייפתח ט.ל.ח ובכפוף לתנאי התכנית ותקנון אתר פנטהריי.
על מנת להירשם לתכנית יש למלא טופס הרשמה הכולל חיבור אישי ומיד אחריו למלא פרטים לצורך הוראת הקבע. 
 
אוכל – המשתתפים אחראים להביא את האוכל שלהם. במקום יש מטבח מאובזר המאפשר בישול וכן חימום של אוכל.
בנוסף ישנן ארוחות צהריים בתשלום בחדר האוכל של קיבוץ גניגר בעלות של בין 25-35 שח לארוחה. מתחת לסטודיו ישנה עגלת קפה שעובדת רוב שעות היום.
 
לינה– ניתן להישאר ללון בסטודיו למעוניינים. הלינה היא על מזרנים במרחב של הסטודיו ובחדר של הקליניקה ללא תוספת תשלום. 
באזור מגוון בתי הארחה וצימרים ואפשרויות לסבלט באחריות המשתתפים למצוא לעצמם מקום.
 
תחבורה – לגניגר ניתן להגיע באוטובוס העוצר בכניסה לקיבוץ _מרחק 7 ד' הליכה מהסטודיו. כמו כן ניתן להגיע לתחנת הרכבת כפר ברוך (מרחק של 5 ד' נסיעה מהסטודיו, נוכל לעזור במציאת טרמפ).
תיפתח קבוצת וואטסאפ לתכנית ובה ניתן יהיה לבקש טרמפים.
חנייה באזור יש בשפע. 

מה ייחודי בLBMS? 

כשאנו מתבוננים.ות באדם מתנועע או כשאנחנו נעים.ות, החוויה שלנו את התנועה עוברת דרך הגוף. אנו מבינים.ות  משהו באופן אינטואיטיבי אבל קשה לנו לומר למה ואיך. LBMS היא ייחודית בפרספקטיבה המקיפה שלה את תופעת התנועה האנושית עצמה כמערכת העיקרית שלנו והבסיס להבנת האדם. 

התפיסות שֶׁלָנוּ והחוויה של הגוף הנע שלנו הם הבסיס לכל המערכות שאנו כבני האדם יוצרים. המילה 'Embodiment' המתארת תהליך בו הדבר שאנו עושים עובר דרך הגוף, מתאימה פה מאד. בשיטת LBMS הכל מגולם בתוך הגוף: התפיסה שלנו, החוויה והידיעה.

 

הכלים והכישורים הנלמדים

כישורי אבחון

זיקוק מה שמהותי ואיך החלקים קשורים בתמונה השלמה של התנועה בתוך קונטקסט

כישורי עבודה אחד על אחד

עבודה של "hands on". כלומר באמצעות הקשבה ומגע.

כישורי אלתור

קבלת החלטות, אינטראקציה והקשבה לאינטואיציה המתחדדת.

כישורי התנועה

שכלול התנועה, הבנת התנועה מתוך הסתכלות מעמיקה ושינוייה.  

כישורי התנועה כוללים ביניהם גם (ולא רק):

צוות המורות

קארן א. סטאד - רכזת התכנית ומורה ראשית

קארן בעלת תואר שני במחול מאוני' אורגון ארה"ב , ומוסמכת בחקר התנועה ע"י המכון לשיטת לאבאן ברטנייף לחקירת התנועה (LIMS ) . קארן היא מאסטרית בהדרכת תנועה סומטית , ומטפלת בתנועה סומטית מוסמכת ע"י ISMETA ( International Somatic Movement Education and Therapy Association) .

מייסדת של Whole Movement- קבוצת חקירה תנועתית העובדת להגברת המודעות העולמית של LBMS – מערכת התנועה של לאבאן/ברטנייף .

מתוקף תפקידה ב'Whole Movement' היא מתאמת את תכנית הלמידה הבינלאומית, היא לימדה LBMS בארה"ב , קנדה , אירופה, מקסיקו, סין וגם בישראל . בארה"ב היא לימדה באוני' אורגון, אוני' וויסקונסון, אוני' ג'ורג' וושינגטון, אוני' מרילנד וגם בביה"ס הגבוה למחול של ג'ורג' מייסון בו היא כיהנה כחברת סגל קבוע ללמעלה מ-20 שנים .

כמורה בLBMS, קארן מתרכזת בפיתוח אישי ומקצועי דרך לימודי המודעות לתנועה. האינטרס הראשוני שלה הוא קידום ההבנה והחשיבות של תנועה אנושית בכל הדסיפלינות.

קארן היא גם מחברת אשר תרמה רבות למספר רב של מחקרים שהתמקדו בתנועה אנושית הקשורה ל-LBMS. היא כתבה בשותפות את 'Everybody is a Body', אשר מדבר על תופעת התנועה האנושית , כעת יצא הספר במהדורה השנייה שלו, בנוסף היא גם כותבת תוכן לבלוג של Whole Movement' אשר ניתן למצוא ב- https://wholemovement.org/blog/ 

רשל פלניק צחור - מורה ויועצת לתכנית

פרופ' לתנועה וחברה באוניברסיטת אילינוי בשיקגו. מוסמכת ברפואת גוף-נפש (CMBM), ניתוח תנועה של Laban/Bartenieff (CMA), טיפול בתנועה סומטית (RSMT-ISMETA) ובנוסף היא מורה של טכניקת אלכסנדר דרך ATI. המחקר שלה מתמקד בתנועת הגוף על מנת לאפשר לאדם להבין באופן חוויתי כיצד התנועה משפיעה על חיינו. צחור מנתחת דפוסים בגופים נעים בפרויקטים מגוונים, חוקרת את השפעות התנועה על המוח, הרגשות שלנו, על הבריאות שלנו ויכולת הלמידה שלנו.

צחור חיברה בשותפות סדרה של מחקרים על האופן שבו תנועה משפיעה על אנשים:
Emotion Regulation Through Movement , וגם : How Do We Recognize Emotion From Movement , ובנוסף – A Somatic Movement Approach to Fostering Emotional Resiliency
וגם הפרק על תנועה ב- Integrative Rehabilitation Practice: The Foundations of Whole-Person Care for Health Professionals

באוני' אילינוי בשיקאגו , תרומותיה האמנותיות של צחור כמומחית לתנועה משמשות לתמיכת אמפתיה קינסתטית עבור אנשים מגוונים ותרבויות באמצעות הבנה המחוברת לגוף (embodied). היא שותפת PI ביוזמות במימון NSF כדי להביא תנועה אקספרסיבית ותאטרון לתוך בתי ספר ציבוריים בשיקגו המחנכים בעיקר תלמידים ממוצאים שונים כדי לתמוך בלמידה שלהם בדרכים מחוברות גוף. תוך התנגדות לפדגוגיה הקולוניאליסטית של הפער בין גוף לנפש, צחור שואפת ליצור מרחבים בכדי לקיים הזדמנויות שוויוניות למעורבות ויצירת משמעות תוך שילוב גוף ונפש עבור כולם .

מילכה (בר-מאיר) לאון- מורה

מילכה היא מחנכת תנועתית Movement Educator ומטפלת סומטית בגישת לאבאו/בארטנייף. מומחית בניתוח תנועה-לאבאן (MADS, CMA), בעלת תואר שני ממרכז לאבאן בלונדון. רשומה כמטפלת בתנועה סומטית (RSMT) מטעם ארגון ISMETA.

רקדנית, יוצרת ומורה. חוקרת את הוראת ניתוח תנועה בגישת לאבאן והשפעתו בתחומי הטיפול בתנועה, הפסיכותרפיה הגופנית וכן באומנויות הבמה – מחול, משחק וקרקס. מילכה לימדה במרכז לאבאן ובקולג'ים למשחק בלונדון, באקדמיה בירושלים ובלסלי קולג'. מלמדת בתוכניות הכשרה לתרפיסטים באומנויות באוניברסיטת חיפה, השתלמה בהנחיית קבוצות ברוח הפסיכולוגיה האדלריאנית, למדה אימון הווייתי בבית ברל. פרסמה מאמרים בתחום חינוך במחול ושיטת לאבאן בספרים ובכתבי עת מקצועיים בארץ ובחו"ל. כתבה את תוכנית הליבה במחול ותוכניות לימודים המשלבות אסטרטגיות למידה ומחול עבור משרה"ח.

מילכה מלמדת קורסים וסדנאות למטפלים ומורים לתנועה, לשחקנים ורקדנים, המבוססים על שיטת לאבאן.בארטנייף, BMC, פילאטיס, משחק, מחול והנחיית קבוצות.

אסתר גייגר - מורה

אסתר היא מורה לתנועה ומתבוננת/אנליטיקאית. היא מנתחת תנועה מוסמכת (CMA) דרך מכון לאבן/ברטנייף ללימודי תנועה (LIMS). היא גם מחנכת תנועה סומטית (RSME) רשומה באמצעות ISMETA (האגודה הבינלאומית לחינוך וטיפול בתנועה סומטית). ) ברחבי העולם. 

אסתר לימדה בתכניות ההסמכה של LBMS במרילנד, ניו יורק ותל אביב. היא גם הרכזת של מנתחי תנועה מוסמכים באזור וושינגטון (WACMA) היא משמשת כיועצת חינוכית ותומכת ב CMAs באזור DC/MD/VA.

אסתר היא בעלת תואר ראשון בהתפתחות הגיל הרך מאוניברסיטת אנטיוכיה ותואר שני בלימודים ליברליים, עם התמחות בתנועה, מאוניברסיטת ווסליאן. היא טיילה במשך עשר שנים עם להקות מחול ותיאטרון; עבדה כמורה לגיל הרך; שימשה כמנהלת מרכז יוגה; יצרה כוריאוגרפיה ולימדה באמצעות טכניקות האימפרוביזציה המובנית של ריצ'רד בול. 

אסתר מתרגלת איינגאר יוגה מאז 1980. כיום היא אמנית שותפה עם Dance Exchange , שבסיסה באזור וושינגטון די.סי. ומשמשת כיועצת לתיאור תנועה ב-Audio Description Associates. היא פרסמה מאמרים על תיאור אודיו לריקוד, כולל "האזנה לתנועה", שנכתב בשיתוף עם ג'ואל סניידר, Phd.

ההתמקדות של אסתר היא במציאת צמתים בין התחומים השונים הללו, עם לימודי תנועה כחוט מתווך. לפיכך, היא יישמה את אימוני התנועה שלה לתרגול והדרכה ביוגה, עיצוב מגרש משחקים, ניהול כוח אדם, חוסר לימוד ותיאור שמע, בין שאר המאמצים שלה.

אביטל בר צורי - מנהלת התכנית ואסיסטנטית

אביטל היא מטפלת בתנועה (DMT) ומוסמכת בחקירת התנועה ע"י המכון לשיטת לאבאן ברטנייף לחקירת התנועה (CMA ). אביטל מוכרת כמטפלת סומטית (RSMT) ע"י ארגון ISMETA

בוגרת התכנית התלת שנתית ב'קבוצה לקונטקט אימפרוביזציה' של דניה אלרז. מתרגלת ומלמדת קונטקט אימפרוביזציה מזה 16 שנים ולמדה עם מורים רבים בארץ ובחו"ל. אביטל היא הבעלים ומייסדת מרכז 'פנטהריי' ובית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ' למחול ותנועה סומטית.

בימים אלו אביטל נמצאת בתהליכי הסמכה של תכנית Somatic Experiencing. היא בעלת תעודת מטפלת בעיסוי תאילנדי וכן בעלת תעודת הוראה בפילאטיס. יצרה ולימדה בבוסטון, ביוטה ובאירופה במספר פסטיבלים. 

אני חושבת שלחקור תנועה זו תודעה אינסופית. ב'עבודה סומטית' אנו נגשים לגוף מתוך הרצון לקרב בין החוויה הפיסית להבנה של תנועת הגוף והמבנה שלו. האחת משפיעה על השניה ולהפך. כשאנו מקרבות בין השתיים מתגלה הקשר שבין הגוף והנפש. מתוך הכרות עם דפוסי התנועה שלנו ולמידה של דפוסים שכבר שכחנו אנו יכולים לייצר שינוי משמעותי בחיינו.

זום לייב חינמי עם קארן סטאד!

13.03.24 | 20:30

ב 13.03 זום לייב חינמי עם קארן סטאד רכזת התכנית להכיר, לשאול שאלות ולהבין יותר מה זה LBMS

תכנית ההכשרה של LBMS מעניקה לתלמידים.ות מגוון רחב של כישורי אבחון תנועה

תכנית ההכשרה של LBMS מעניקה לתלמידים.ות מגוון רחב של כישורי אבחון תנועה. הכישורים הללו נלמדים דרך העלאת המודעות אל העצמי והאחר מתוך חווית התנועה בעולם. 

תנועה משמשת תפקיד מהותי בחוויה האנושית הן ברמה הפונקציונאלית והן ברמה ההבעתית. אנחנו מזהות את התנועה כגוף ידע בסיסי. על ידי העלאת המודעות דרך שיטת לאבאן-ברטנייף התלמידים.ות מקבלים.ות כלים לפצח את מורכבות התנועה האנושית. הבנה של החלקים מתוך הסתכלות על השלם נותנת לסטודנטים.יות את היכולת להבדיל ולהבחין בדפוסי תנועה.  

הכרה בדפוסי התנועה שלנו משכללת את פוטנציאל התנועה שלנו ומאפשרת שינוי מתוך שינוי דפוסים (Repatterning) . 

התפיסות שֶׁלָנוּ והחוויה של הגוף הנע שלנו הם הבסיס לכל המערכות שאנו כבני האדם יוצרים. המילה 'Embodiment' המתארת תהליך בו כל מה שאנו עושים עובר דרך הגוף, מתאימה פה מאד. בשיטת LBMS הכל מגולם בתוך הגוף: התפיסה שלנו, החוויה והידיעה

מי הם רודולף לאבאן ואירמגרד ברטנייף?

״תנשמו והיו מוכנים להשתנות, שינוי פה כדי להישאר!״ (אירמגרד ברטנייף)

שיטת LBMS מורכבת משיתוף ופיתוח הפילוסופיה, התיאוריה והפרקטיקה של רודולף לאבאן ואירמגרד ברנטייף. עבודתו של לאבאן הבהירה את דפוסי התנועה האנושים על ידי השאלה 'מה היא תנועה' לאבאן בחן תנועה אנושית במרחב, את האנרגיה של התנועה, את המוטיבציה שלה ואת הגישה של המתנועע לתוך תנועה. 

לעבודה של לאבאן התווספו פיתוחים ותאוריות נוספות על ידי תלמידיו כאשר הבולטת ביניהם הייתה אירמגרד ברטנייף. ברטנייף הייתה, בנוסף לרקדנית, גם פיזיותרפיסטית, חלוצה בפיתוח תחום הטיפול בתנועה, וכן חוקרת תנועה ותרבות. כפיזיותרפיסטית ברטנייף  השתמשה ברעיונותיו של לאבאן כשעבדה הן עם חולי פוליו והן עם רקדנים על מנת לשנות דפוסי תנועה (Repattern), לשכלל ולייעל אותה גם באופן שימושי וגם באופן הבעתי אמנותי. 

השילוב של תפיסתו של לאבאן את המרחב (Space Harmony) והדינמיקה של התנועה (Effort) יחד עם עבודתה של  ברטנייף בהבהרת יסודות  הגוף ודפוסי ההתפתחות שלו התחברו יחד לתוך מערכת עשירה ומפותחת של תנועה.

 

להרשמה
ולעוד מידע על ההכשרה

[scallacf7 scallacampid="הרשמה לקורסים וסדנאות"]

לכל מה שעוד קורה בסטודיו פנטהריי לחצו כאן 

דילוג לתוכן