על פירוק, הרכבה, אמונה ותקווה (אבל דרך הגוף)

תקווה

משבוע לשבוע מה שעוזר לי להבין את המציאות שלי זה הרגעים בהם אני יכולה להתמקד במושג או נושא מסוים ולהבין אותו דרך הגוף ודרך מה שקורה לנו בימים אלו. באופן לא מפתיע הכל רלוונטי אבל אני גם שמה לב שהבחירה שלי היא לא מקרית ומתחילה להתהוות בתוכי הבנה שמה שאנחנו עושים ועושות עכשיו יהיה חומר ללמידה בהמשך. איך מתנהלים ואיך נעזרים בפרקטיקות של תנועה בימים אלו?

זו שאלה שעמדה בבסיס של זום מרתק שהנחו עלמה מריה סימון ואילנית תדמור ואני הייתי אחת הדוברות בו. היכולת שלנו לעבוד יחד כקולגות לשאול ולהעמיק בשאלת התנועה דווקא עכשיו היה מרגש במיוחד עבורי. בשבועות הקרובים אנסה באופן מאד ראשוני להתחיל להתוות ולהוות את המחשבות שלי בנוגע לנושא הזה. מוזמנימות מאד לשתף אותי עוד גם במחשבות שלכם.ן בתחום.

אחד הנושאים שתמיד מרתק אותי ונוגע בעומק לחוויה הגופנית שלנו הוא הנושא של פירוק והרכבה. הגוף שלנו כל הזמן עושה תהליכי פירוק והרכבה. התאים מתים ונבנים תאים חדשים, המזון שלנו מתפרק ויוצא, החמצן מתפרק, הופך לפחמן דו חמצני ויוצא מהגוף ועוד.

בנוסף, בתוך המבנה השלדי שלנו יש את המפרקים. המפרקים שלנו מצד אחד קשורים באפשרות שלנו לפרק את החלקים – כפי שמרמז על כך שמם- ובכך הם מאפשרים לנו ליצור הפרדות. הפרדה של תנועה מתנועה אחרת , של חלק אחד מחלק אחר ועוד. המפרקים שלנו גם יכולים לחבר – כפי שמרמז על כך שמם באנגלית – joints . המפרקים הם כמו מחברים בצינור, הם מה שמאפשר לתנועה להתחבר, ולעבור מנקודה לנקודה כמו מחרוזת, הם בעצם נותנים ומאפשרים חוויה של שלם.

כלומר, מעצם היותנו בעלי גוף יש לנו אפשרות לתרגל ולחוש בתוכנו את החוויה של התפרקות ואת החוויה של בנייה מחדש.

אם נעשה רגע סוגריים ארוכים במיוחד נוכל לומר משהו על המהות של עבודה סומטית. בעולם שבו אני חיה, בבסיס מסגרת האמונות שאני מחזיקה בהן נמצאת האמונה שכשאנחנו נכנסים לסטודיו אנחנו נכנסים למעבדה ובה אנו נקראים ל׳התאמן׳. אנחנו יכולים להיעזר בסטודיו כמרחב ׳סטרילי׳ שאין בו נכון ולא נכון, ואין בו שיפוטיות. זה מרחב מוגן ובו אנו יכולים לבחון באמת את היכולות שלנו, את הדפוסים שלנו וגם לתרגל מה שאנחנו רוצות להכניס למציאות שלנו.

אם כך, כשאני נכנסת לסטודי בימים אלו יש לי גם אפשרות לתת למה שקורה בחוץ לחלחל פנימה ולהתפרק ויש לי גם אפשרות לעבוד בסטודיו על מנת לקחת את מה שנלמד במרחב הזה ולהפנים אותו גם בחוץ או לתת לזה להדהד לאט לאט.

התרגול המהותי של עבודה עם פירוק והרכבה מאפשר שחרור של המפרקים, הוא משכלל את הגוף, נותן לתנועה להיפתח. השבוע כשעבדנו עם הנושא הזה ממש ראיתי איך אחת הנשים מתחילה בתנועה מסוימת ולאחר רבע שעה של עבודה בזוגות משהו אחר קרה בתנועה שלה. מה קרה? בפיסי, היא תרגלה אפשרות להתמלא ולהתייצב בתוך מבנה והתפרקות שלו כל פעם ממקום אחר, במהות היא תרגלה הפרדות וחיבורים, פירוק והרכבה.

והנה כמה דברים שעוררו בי השראה בעבודה הזו וגם עלו במעגל השיתוף-

1. איזה נס זה שמישהי נמצאת לידך כשאת מתפרקת

2. הלוואי שהיינו יכולים להיות קשובים לגוף ולשים לב שעוד רגע תגיע התפרקות (נגיד רגשית, רוחנית , מנטלית) ופשוט להסכים לתת לזה לקרות.

3. כמה מרגש זה לדעת שמכל פירוק נוצר מבנה חדש ותנועה חדשה מתהווה.

4. וזו אולי הנקודה שהכי נגעה בי-

בטבע כולו יש תהליכי פירוק והרכבה. כל דבר שמתפרק לתוך האדמה נבנה בתור משהו אחר, האורגניזם שהיה נעלם אבל החלקים שלו נמשכים לחלקים אחרים ויחד מייצרים משהו חדש. איזה נפלא היה אם היינו יכולים עכשיו, ברגע הכי קשה, שפל ונמוך שלנו להניח לרגע את הראש והתודעה על הידיעה הזו.

הרבה שואלים האם יש דרך לראות תקווה. גם אני נמצאת בשאלות הללו. הייאוש מבקר בכל רגע ועוטף כל כך הרבה מהחוויות שלנו. אבל אולי לרגע אם נוכל לנשום עמוק ולהאמין שכמו בטבע גם אנחנו, גם הנפש, גם הגוף וגם העם יתפרק ומתוך ההתפרקות לגורמים ייבנה משהו חדש…

שתהיה שבת שלום

אביטל

אביטל בר צורי בתנועה של ידיים

אביטל בר צורי

מנהלת את סטודיו פנטהריי מנהלת שותפה בבית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ'. מטפלת בתנועה, מנחה מרחבי קונטקט ואימפרוביזציה, ומומחית בשיטת לאבאן ברטנייף. מאמינה מאד בקשר בין התנועה והגוף לבין הנפש והדפוסים שלנו. חוקרת שוב ושוב את הקשר שבין התנועה בסטודיו לחיים עצמם.

שתפו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פנטהריי- מקום לתנועה ויצירה, מרחב שמבקש לקרב את עולם התנועה , המחול והחיבור שבין הגוף והנפש לכך אחד ואחת שחפצים.ות בו. המרחב שלנו ממוקם בקיבוץ גניגר בלב עמק יזרעאל. 

סדנאות וסופי שבוע

11/09
| 09:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים על הקשר שבין היד ללב
08/10
| 9:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים החוקרת את היכולת לשמוט, להיעזב ולראות מה יכול לצמוח.

הרשמו לניוזלטר של פנטהריי

״עולם המים של הגוף״
קורס קיץ על הנוזלים בגוף בשיטת bMC

3-5/7

הצטרפו לעדכונים

מוזמנים ומוזמנות להרשם לקבלת עדכונים על הפעילות

דילוג לתוכן