Coping with the environment

אשה יושבת בסטודיו בישיבה מזרחית ראש מוטה ימינה ויש נמתחת לשמאל

 לספר שאירמגרד ברטנייף כתבה קוראים Body Movement- Coping with the environment . הרבה שנים יש לי את הספר הזה ובכל הזמן הזה די התעלמתי מהשורה השניה הזו. לספר של פגי האקני, תלמידתה של ברטנייף קוראים Making connections והוא ממש הסתדר לי.כי בעצם מבחינתי מה שברטנייף מביאה לעולם זה קשרים בתוך הגוף ושכלולם עוד ועוד.אבל היום כשרצתי (מוטיב חוזר פה לרגעים של הבנות) פתאום חשבתי על המשמעות של השם הזה Coping with the environment ומשהו הקליק.

הרבה פעמים כשחשבתי על המילה הזו עלתה לי המילה התמודדות בעברית שהיא אכן התרגום הנכון אבל משהו בזה הרגיש לי קצת סיזיפי כזה של ברירת מחדל, הדבר הזה החיים, שצריך להתמודד איתם.אבל על אף ש coping זה אכן להתמודד בעבריתֿ, כשמסתכלים על שמות נרדפים לcoping באנגלית עולות גם מילים כמו להסתגל, להסתדר, לשרוד, לשנות. כשמשמעות המילה מתחילה להתרחב אני מתחילה להבין איך זה קשור.האמת היא שבעצם כשאני חושבת על המציאות שבה אני חיה. בימים שבהם אני נעזרת בידע התנועתי שלי בתוך המציאות אני מצליחה באופן הרבה יותר מלא לחוות את המציאות והסביבה ובימים שהידע הזה חסום, שאני עמוסה מדי, עייפה מדי או לא מחוברת לחוויה הגופנית שלי ברגעים האלה אני ממש מתקשה להתמודד עם המציאות.

אני יודעת שאנחנו מדברים המון על מיינדפולנס ועל השימוש בתחושות הגוף, בנשימה ובחיבור פנימה כדי להתמודד עם מצבים מייצרי סטרס, או עם שאלות משמעותיות וגם סתם בתוך המציאות הרגילה שלנו. אבל האמת היא שמה שברטנייף מציעה ואני בעקבותיה הוא בעיני יותר רדיקלי.ברטנייף בכותרת הקטנה שלה אומרת, לנוע עם הגוף, להבין את הקשרים של הגוף, לשכלל את התנועה זה בעצמו מאפשר לי להתמודד בצורה טובה יותר עם המציאות.כלומר, ואני מנסה לדייק בעיני את המהות, זה לא להשתמש בגוף ובכלים שלמדנו כדי להרגיע ברגעים מסוימים (מה שכמובן הוא נפלא בפני עצמו) אלא לנוע, לשכלל את הגוף, להעמיק בהבנה של תנועה כמהות ואז היכולת שלנו להתמודד עם מה שהסביבה שלנו מזמנת תהיה אחרת. זו תהיה ההתמודדות שלנו, התנועה שלנו תהיה כבר ההתמודדות שלנו עם הסביבה.זה מלהיב אותי כי אני מבינה משהו על העשייה שלנו.

הרבה פעמים כשאני מנסה להסביר מה זו ״עבודה סומטית״ אני אומרת שזה קשור לחיבור של גוף ונפש, אני אומרת שזה קשור ליכולת שלנו להביע את עצמנו בעולם ולהיזון החוזר בין הפנים לחוץ. אבל מה שאולי לא אמרתי עד כה וכדאי שאתחיל, זה שזו דרך חיים שמאפשרת לנו לחוות את המציאות ואת הסביבה באופן אחר. באופן מיטיב יותר ומחזק יותר.הדוגמה שעלתה לי היום הכי חזק על עצמי היא הדרך בה אני התמודדתי בשנים האחרונות עם שינויים. לאורך החיים שינויים תמיד היו קושי וחוסר וודאות לנצח יהיה הגורם מספר אחת לסטרס. אולם, בארבע שנים האחרונות עברתי כל כך הרבה שינויים ומצבים חסרי וודאות שהבנתי שאולי אני כבר מתמודדת עם זה הרבה יותר טוב.בשנים האלה עברתי מלהיות מטפלת בתנועה ומורה לתנועה שחזרה מארה״ב עם 2 ילדים למישהי שבנתה תכנית מחול שעברה כבר כמה וכמה גלגולים, שנאלצה לבנות סטודיו לתנועה שהפך למרכז למחול ותנועה סומטית ואמא לשלושה ילדים… כלומר המציאות יצרה המון המון שיבושים ושינויים ובתוך השיבושים הללו כמו שאמרה חברה הצלחתי ״להשתבש לטובה״.

לקחת את המציאות והתמודדתי איתה באופן שהכי יכל להיות נכון עבורי ועבור הסובבים אותי. וזה ממשיך לקרות תכלס בזמן כתיבת שורות אלו…אני מרגישה שהעבודה עם הגוף כל הזמן מלמדת מליון דרכים להתמודדות- להתאים את עצמי לאחר, להשתמש בכוח, להיות בהקשבה לתנועה ולתת לתנועה להתחיל ולקחת אחריה עוד ועוד תנועות. האמת, שאני נלהבת לאט להבין איך כל יכולת גופנית מלמדת אותנו משהו אחר. ואת זה אני חוקרת לקראת הדבר הבא.

אבל בינתיים אני ממש מזמינה אתכם לפחות פעם בשבוע לקחת לכם חצי שעה של תנועה חופשית אבל להיכנס אליה עם שאלה שקשורה למציאות שלכם. אני באמת בטוחה שהתנועה תביא איתה תשובות שיעזרו לכם להתמודד עם המציאות שלכם. הכי טוב יהיה לכתוב מיד אחרי מה שעלה ואז לראות איך זה קורה בתוך המציאות שלכם.

 בשנה שאנחנו עוברים צריך לקחת כל דבר שיכול לעזור לנו להתמודד ולשרוד את המציאות. אני שולחת מכאן כל כך הרבה תקווה לבשורות טובות עוד השבת. כולם חוזרים אלינו והמלחמה הזו מסתיימת.

שבת שלום!

אביטל

אביטל בר צורי בתנועה של ידיים

אביטל בר צורי

מנהלת את סטודיו פנטהריי מנהלת שותפה בבית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ'. מטפלת בתנועה, מנחה מרחבי קונטקט ואימפרוביזציה, ומומחית בשיטת לאבאן ברטנייף. מאמינה מאד בקשר בין התנועה והגוף לבין הנפש והדפוסים שלנו. חוקרת שוב ושוב את הקשר שבין התנועה בסטודיו לחיים עצמם.

שתפו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פנטהריי- מקום לתנועה ויצירה, מרחב שמבקש לקרב את עולם התנועה , המחול והחיבור שבין הגוף והנפש לכך אחד ואחת שחפצים.ות בו. המרחב שלנו ממוקם בקיבוץ גניגר בלב עמק יזרעאל. 

סדנאות וסופי שבוע

11/09
| 09:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים על הקשר שבין היד ללב
08/10
| 9:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים החוקרת את היכולת לשמוט, להיעזב ולראות מה יכול לצמוח.

הרשמו לניוזלטר של פנטהריי

״עולם המים של הגוף״
קורס קיץ על הנוזלים בגוף בשיטת bMC

3-5/7

הצטרפו לעדכונים

מוזמנים ומוזמנות להרשם לקבלת עדכונים על הפעילות

דילוג לתוכן