על הקשר בין תהליכי צמיחה וליצירה…

כן, טו בשבט הגיע.. חג לאילנות!

טו בשבט הוא מין חג מעניין. הוא מופיע לו עמוק לתוך החורף. כשקשה לראות את הסוף, כשהימים קצרים ויש הרבה זמן חושך,וקריר מאד מסביב… ובכל זאת חוגגים והטבע לא פראייר. בארץ מתחילה ממש עכשיו העונה הכי מטריפה ואם במקרה אתם חיים במרכז ולא ליד פיסת קרקע בואו לצפון אלינו ותזכו בשלל כלניות ומרבדי רקפות אינסופיים… בתוך מציאות חיינו המוטרפת מאז אוקטובר זה מפליא במיוחד ואולי גם מרגיז לראות את הטבע יוצא כך לעולם. ובכל זאת הוא עושה את שלו, מזכיר לנו שעוד נדע ימים טובים מאלה.

השבוע ב׳נענע׳ קיווינו לצאת לטבע אך זה לא הסתייע עם כל הגשם לכן נשארנו בפנים וקצת דיברנו על טו בשבט. עופרי התלמידה המהממת שלנו לקחה על עצמה לחגוג את החג. היא שיתפה ברעיונות שהיא אספה בין היתר על תהליך ״יצירת העץ״ ויחד עם עלמה הן חיברו את זה לתהליך יצירה (לא משנה של מה)ֿ. עלמה מפתחת תחום מרתק שנקרא ״אקולוגיה גופנית״ וממליצה לכם לקרוא על זה קצת פה

שאלנו שאלות על כל אחד מתהליכי היצירה הללו. עלמה ועופרי חיברו דרך הסתכלות מיוחדת על הדרך בה מה שקורה לנו בגוף ובתנועה דומה למה שקורה לנו במיינד ודומה למה שקורה לאדמה ולעץ בתהליכי ההתפתחות שלו. 

הנה השלבים כפי שהן הציגו – 

השלב הראשון-

מציאת הקרקע הנכונה. לאיזו קרקע אני זקוקה על מנת להצליח להניח משהו באדמה? להניח את החלומות שלי? את התקוות שלי?

השלב השני – 

הכנת הקרקע. מה עלי לעשות על מנת להכין את הקרקע הזו? איזה פעולות נדרשות כדי שהיא תוכל להיות מוכנה? אולי עלי לסקל אבנים? אולי עלי לטחח את האדמה? בפעולה הזו נדרשת הפעלת כח, אולי דחיפה, אולי נדרש פינוי מקום, לחפור בור שאוכל להניח בו את החלום. 

השלב השלישי והרביעי – 

ההתכוננות לשתילה – בחירת סוג העץ או היצירה שאני רוצה לייצר ושתילה. הרגע הזה שאני מניחה את החלום, את הגרעין הקטן. זהו רגע שדורש אמונה, שדורש להתבונן אל המרחק ולדמיין. לדמיין לאן הזרע הזה יגיע בעוד 20 שנים. איזה פירות יהיו לו. שלב של הושטה והתחלה של מציאת כוונה. 

השלב החמישי – 

שלב התחלת הגדילה, העץ הצעיר צריך להשקיע עוד ועוד משאבים לתוך האדמה, להשריש על מנת לצמוח. זה הרגע לבדוק האם יש התנגדויות בדרך שלי? במה עלי להיאבק ולדחוף כדי שאוכל באמת להמשיך ולגדול כלפי מעלה? בשלב הזה גם יש כיסוי של השורשים  

השלב השישי- 

צמיחה וגיזום- העצים תמיד צומחים כלפי מעלה. זו התנועה הטבעית שלהם ובאופן נחוש הם ממשיכים בדרך. דבקים במטרה. גם כשיש אתגרים ומכשולים כגון עוד עצים או משהו שחוסם אותם הם ימצאו דרך להמשיך ולצמוח באופן גמיש עם רוטציות ושינויי צורה. וכשהעץ כבר גדל וכבר יש פירות יש את הרגע שבו נשים לב לענפים שאינם נושאים פירות, ענפים או פירות רקובים שייתכן ולוקחים מאיתנו משאבים גדולים ממה שיש לנו ומעכבים את הצמיחה שלנו. כשנגזום אותם נוכל להיעזר בהם כפסולת מיטיבה עבורנו. לשחרר מה שלא תומך בי יותר..

השלב השביעי-

השלב האחרון, להנות מצל העץ, להנות מפירותיו, להגיע. להרגיש את ה״אני כאן״, עשיתי זאת. חקלאית זה גם שלב שמעשנים מתחת לעץ על מנת להרוג תולעים או דברים קטנים שיכולים לפגוע בו וזה אולי שלב מצד אחד עוצמתי וכבר בעל נוכחות אבל שבו עדיין נדאג להגן על היצירה המופלאה שלנו. 

ההתנסות הזו הייתה עבורי מאד משמעותית לתוך חיי כרגע. הצלחתי להבין לא מעט דברים על רצונות ותהליכי יצירה שאני נמצאת בתוכם היום ולכן יצרתי הנחיית תנועה בקורס אמנות הגילוי בתנועה שהתבססה על כך. ההתנסות הייתה מאד מיוחדת ופשוט יצאתי עם רצון לשתף ולתת לעוד אנשים אפשרות לעבוד בתנועה מתוך העולמות הללו. 

אז ממשפה תוכלו לקבל את ההנחייה התנועתית בחינם ופה יש פלייליסט חביב מתנה ממני למי שרוצה לשים מוזיקה במקביל להנחייה המילולית. למרות שגם ללא מוסיקה התהליך יכול להיות משמעותי ביותר. 

מקווה שתהנו מהמתנה:)

ובמרחב הפיסי, אנחנוSOLD OUT לקורס הראשון בפאשיה של ליאן האן ונותרנו רק עם 7 מקומות לקורס השני:) אין דבר שמשמח אותי יותר מלדעת שמשהו שניסינו ליצור התמלא עד תום. כנראה שזה משהו חשוב 🙂 
בקרוב נפתחים קורסי האביב, אל תתמהמהו ותירשמו לימי ההכרות כדי שלא תגלו שנגמרו המקומות… בואו לרקוד, לגלות, לנוע יחד בכל דרך אפשרית. 

בתקופה זו שהכל נראה על סף ייאוש צריך להאמין שבאמת הכי חשוך לפני עלות השחר…

אביטל בר צורי בתנועה של ידיים

אביטל בר צורי

מנהלת את סטודיו פנטהריי מנהלת שותפה בבית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ'. מטפלת בתנועה, מנחה מרחבי קונטקט ואימפרוביזציה, ומומחית בשיטת לאבאן ברטנייף. מאמינה מאד בקשר בין התנועה והגוף לבין הנפש והדפוסים שלנו. חוקרת שוב ושוב את הקשר שבין התנועה בסטודיו לחיים עצמם.

שתפו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פנטהריי- מקום לתנועה ויצירה, מרחב שמבקש לקרב את עולם התנועה , המחול והחיבור שבין הגוף והנפש לכך אחד ואחת שחפצים.ות בו. המרחב שלנו ממוקם בקיבוץ גניגר בלב עמק יזרעאל. 

סדנאות וסופי שבוע

11/09
| 09:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים על הקשר שבין היד ללב
08/10
| 9:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים החוקרת את היכולת לשמוט, להיעזב ולראות מה יכול לצמוח.

הרשמו לניוזלטר של פנטהריי

״עולם המים של הגוף״
קורס קיץ על הנוזלים בגוף בשיטת bMC

3-5/7

הצטרפו לעדכונים

מוזמנים ומוזמנות להרשם לקבלת עדכונים על הפעילות

דילוג לתוכן