פרקטיס פרקטיס פרקטיס … על חזרתיות וקיימות 

עלמה (מריה סימון) השותפה המדהימה שלי בבית ספר ׳נענע- תנועה מהפנים אל החוץ׳ עוסקת בתחום שהוא כנראה יהיה הדבר החם הבא ממש עוד רגע. היא קוראת לו אקולוגיה גופנית וזה מה שהיא מביאה בקורסים של ׳נענע׳. 

עלמה מספרת סיפור (בעצם שניים). האחד, סיפור שמובא פה מיד שלישית ככל הנראה על מורה של עלמה שסיפרה שהיא למדה עם איזה מורה רציני מאד לאמנויות לחימה. וכשהיא העלתה איזה תסכול סביב קושי להצליח איזו משימה וניסתה להבין מה עוזר לו, המורה הרציני אמר לה ״פרקטיס, פרקטיס, פרקטיס״ (קחו בעירבון מוגבל את הפרטים אך המסר נכון)

הסיפור השני הוא על מורה שעלמה למדה אצלה המון שנים בשם פנינה שכשהתלמידות היו אומרות לה שהן לא אוהבות תרגיל מסוים היא הייתה אומרת: ״אין דבר כזה תרגיל שלא אוהבים, יש תרגיל שלא עשית מספיק״. 

וסיפור אחרון להיום, כשלמדתי בתכנית של דניה אלרז לפני כ17 שנים והיינו שואלת את דניה משהו על איזו הרמה בקונטקט שלא הבנתי היא הייתה אומרת לנו לכו, תעשו את זה 100 פעם ואז תגידו לי אם נשארה לכן שאלה.

אנחנו חיים בעולם בו מהפכת הידע המהיר היא משהו שנמצא בכל דבר, אנשים לא מחזיקים 30 שניות על סרטון פתוח באינסטוש, בקושי מסוגלים לחכות לאתר שיעלה במשך יותר מדקה (כי האינטרנט ״איטי״ מדי) ובגדול מה שלא בא עכשיו ומיד לא נחשב. 

בתוך העולם הזה מגיע הגוף ואומר רגע. כדי שתינוק יוכל ללכת הוא עובד מסע ארוך מאד ובדרך הוא עושה שוב ושוב את אותן הפעולות. ספורטאים מצטיינים צריכים לקום בוקר אחר בוקר ולהתאמן באותה פעולה שוב ושוב על מנת להפוך אותה למושלמת ורוב התהליכים בגוף שלנו כל הזמן חוזרים על עצמם. אני לא אומרת לגוף שלי שזה משעמם אותי גם היום לאכול כי זו פעולה שאני חייבת אותה על מנת להמשיך ולתפקד ולשרוד. 

אז עלמה בשיעור האחרון שלה דיברה על עקרונות של פרמהקלצ׳ר (למי שלא מכיר ניתן לקרוא קצת כאן) אשר קשורים למונח קיימות- Sustainability. העקרונות הללו מאפשרים לנו לשמור יותר על הסביבה ולייצר חיים או מערכת אקולוגית מקיימת. ביניהם יש את Recycle, Reduce, Repair, Repurpose וכמובן את Reuse הלא הוא השימוש החוזר. 

כלומר כשאנחנו חוזרים על משהו, או משתמשים בו שוב אנחנו מקיימים עולם מקיים יותר. כשאנחנו מנסים לשנות הרגלים ודפוסים, זה טיפה מבלבל כי לכאורה הדבר הזה שאני עושה באופן חזרתי פעם אחר פעם הוא בדיוק לא הדבר שאני רוצה לחזור עליו… אלא שפה אנחנו מכניסים את התודעה והבחירה. כשאני עושה משהו מתוך חוסר מודעות הוא נהיה הדפוס שאני לא מודעת לו וייתכן והוא לא עושה את מה שאני צריכה אולם, בעולם של למידה ושל שינוי הרגלים, כשאני באופן מודע עושה שוב ושוב פעולה חדשה לאט לאט היא נטמעת, ההרגל החדש מתהווה, העניין נוצר, היכולת להבין את ה׳תרגיל׳ הופכת אותו למענג ולמעשה יש חוויה של קיימות. 

כשאני כותבת, ממש עכשיו יש בסטודיו קורס מרגש של אקסיס סילבוס. כשעשינו אותו בקיץ הייתה הרשמה יפה אבל היה צריך לעבוד קשה, והנה חצי שנה אחר כך, אנחנו שוב חוזרות ונפגשות ועושות את אותו הדבר מתוך האמונה בחזרתיות ובכוחה ותראו מה זה, כמה ימים לפני הארוע ואנחנו בתפוסה מלאה. צריכות להגיד לא למשתתפות והכי כיף יש מללא תלמידות חוזרות. כי חזרתיות היא דבר מקיים. 

כמו תמיד כל כך קשה להתעלם ממה שמתרחש גם בחוץ ומחזיקה בי את התקווה למשהו אחר. 

החודש עוד ׳נקודת מגע׳ שאם אתם מעוניינים בהעמקה בקונטקט זה המקום להיות בו. נשארו עוד 4 מקומות ואנחנו ממש מחכות לך! וכמובן האנדרסקור החודשי שלנו…

ובחודש הבא מתחילה חגגית הפאשיה אז יאללה בואו 🙂

**דבר אחרון בהמשך בקשה אישית עבור קורס דיגיטלי חדש שמתהווה לו אז אשמח לעזרתכם.ן:)

שבת של שלום

אביטל

אביטל בר צורי בתנועה של ידיים

אביטל בר צורי

מנהלת את סטודיו פנטהריי מנהלת שותפה בבית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ'. מטפלת בתנועה, מנחה מרחבי קונטקט ואימפרוביזציה, ומומחית בשיטת לאבאן ברטנייף. מאמינה מאד בקשר בין התנועה והגוף לבין הנפש והדפוסים שלנו. חוקרת שוב ושוב את הקשר שבין התנועה בסטודיו לחיים עצמם.

שתפו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פנטהריי- מקום לתנועה ויצירה, מרחב שמבקש לקרב את עולם התנועה , המחול והחיבור שבין הגוף והנפש לכך אחד ואחת שחפצים.ות בו. המרחב שלנו ממוקם בקיבוץ גניגר בלב עמק יזרעאל. 

סדנאות וסופי שבוע

11/09
| 09:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים על הקשר שבין היד ללב
08/10
| 9:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים החוקרת את היכולת לשמוט, להיעזב ולראות מה יכול לצמוח.

הרשמו לניוזלטר של פנטהריי

״עולם המים של הגוף״
קורס קיץ על הנוזלים בגוף בשיטת bMC

3-5/7

הצטרפו לעדכונים

מוזמנים ומוזמנות להרשם לקבלת עדכונים על הפעילות

דילוג לתוכן