איך לעבוד עם כתיבה ותנועה אינטואיטיבית ? תרגיל קיץ

4 אנשים מחזיקים ידיים ונשענים לאחור ומישהי מתבוננת בהם

אדוות השנה החולפת מתחילות להירגע, ימי הקיץ החמים מאיימים לאדות אותנו מעל פני האדמה ובסטודיו מתחילה להרגיש את פגרת הקיץ מתקרבת. בשבוע האחרון הגיעה לסטודיו כמעט כל יום קבוצה של כ-20 משתתפים.ות בימים השונים בקייטנענע. היה מרגש ומפליא לגלות שגם בארבעה בקרים לא ארוכים מדי ניתן לייצר תהליך ומפגש עמוק ומכיל.

השבוע אני רוצה לשלוח אתכם.ן למשימת קיץ. לרובנו בקיץ יש קצת פחות התחייבויות (לפעמים קצת יותר זמן ילדים ) וזה זמן מעולה לתרגל כלי שאני אוהבת מאד ואנו משתמשות בו ב'נענע' וב'אמנות הגילוי בתנועה' וגם בסדנאות השונות.

תנועה אינטואיטיבית וכתיבה אינטואיטיבית עבורי הן כלי מאד ממלא ומרגש. בשתיהן יש עבודה עם התת מודע. המשפט האלמותי של אירמגרד ברטנייף – "Movement IS the expression" כלומר, תנועה היא ההבעה עצמה מנחה אותנו בתרגול הזה. להסתכל על התנועה כדבר הגולמי כפי שהוא ואין צורך להתאמץ להביע משהו כשאני רוקדת אני כבר מביאה את מה שאני.

כשאני מזמינה תנועה אינטואיטיבית אני מזמינה להיכנס למרחב לא ידוע. להניח לזמן לעשות את שלו. במובן הזה תנועה (כמו תמיד) היא הכל. כלומר גם חוסר תנועה, גם קול, גם תנועה שלא נעימה לי וגם כזו שכן. הכל מתקבל.

כתיבה אינטואטיטיבית היא כלי שאני נעזרת בו כבר שנים כשאני תקועה ופשוט צריכה לפרוק. הנייר בהיותו משהו רחוק ממני מאפשר לי להניח עליו המון דברים. את התסכולים, את השאלות ובעיקר בשלב מסוים את מה שלא ידעתי שקיים בתוכי. המשימה בכתיבה אינטואטיבית היא לשים טיימר (ל 2-5 דק או יותר) ולהתחיל לכתוב בלי להרים את העט מן הנייר. לכתוב ולכתוב ולכתוב.

השילוב בין התנועה שהיא בלתי אמצעית (כלומר מה שנעשה נעשה בתוך הכלי שהוא הגוף) לבין כתיבה שהיא יוצאת מתוך תנועת היד אבל למשהו חיצוני לי – הדף. מאפשר לדברים עמוקים להתגלות.

אז איך משלבים את שניהם? ב'נענע' עלמה ואני פיתחנו שיטה שאותה צריך ללמוד קצת יותר לעומק וקשורה גם בעבודה קבוצתית. אבל הנה שילוב אחד שאני חושבת שיכול להיות ממש לעזר בתקופה זו.

קחו לכם 22 דק.

התחילו מלפתוח דף נייר לבן ושימו לכם טיימר לבערך 5 ד' (אפשר פחות אם זה מאתגר) והתחילו לכתוב כל מה שעולה לכם.ן בראש מבלי להרים את עט מהנייר. כלומר גם אם אין לי מה לכתוב אני יכולה לכתוב "אין לי מה לכתוב" עד שיעלה משהו. כשהשעון מצלצל כוונו אותו ל 12 דק. תפנו לכם מראש מקום נוח בבית והתחילו במקום מסוים ותראו מה יוצא בתנועה. גם פה לא לזוז זה עדיין תנועה. תאפשרו לכם להיות 12 דק בלא ידוע התנועתי. מוסיקה היא דבר שיכול לתרום ויכול גם להפריע אז תרגישו מה אתם.ן צריכים.ות היום.

לאחר התנועה שימו שוב טיימר לעוד 5 ד' וכתבו את כל מה שחי בכם.ן עכשיו.

לאחר שסיימתם.ן קראו את מה שכתבתם.ן וסמנו דברים משמעותיים עבורכם.ן.

כמובן שיש עוד הרבה מה לומר על התהליך הזה ועוד דרכים להעצים אותו כמו לחזור על המעגל הזה עוד פעמיים ועוד. אבל מנסיוני גם בתרגול הסופר פשוט וקטן הזה יכולות להתגלות תובנות ממש מופלאות וזה בעיקר רגע בתוך הטרפת שלי עם עצמי ועם מה שקיים בתוכי.

הנה מה שהתגלה אצלי בתרגול האחרון שעשיתי:

"לפרוש כנף

לנסוק

כמה רחוקה האדמה

ואני,

שורשים נשלחים

שמיים אינסופיים

ואני,

כמה כבדה וקלה וכבדה

וקלה

ואני,

מצווה על עצמי קומי

לכי לארץ מולדתך

אל המקום אשר אראך

שם, בין שמיים וארץ

בתוך טבורו של עולם

תמצאי את הכנפיים

שלך "

בשבוע הבא נעשה סדר בכל התכניות השנתיות השנה בסטודיו לעת עתה כל הפרסומים שלהם.

ובסטודיו השבוע- סדנת עם יד על הלב שנותרו בה באמת רק 2 מקומות, יום הכרות ל'נענע' וtrbe night!

קופון הנחה לטרייב נייט לקוראי הניוזלטר יש לכתוב – tribalover

באוגוסט! אין הרבה אבל יש סדנה מהממת לנוער! עם עדי חנה פז. מחול ותאטרון! שילוב מקסים ומשמח. אם יש לכם בני או בנות נוער שמחפשים ומחפשות מה לעשות בשיא הקיץ- זו התשובה!

אביטל

אביטל בר צורי בתנועה של ידיים

אביטל בר צורי

מנהלת את סטודיו פנטהריי מנהלת שותפה בבית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ'. מטפלת בתנועה, מנחה מרחבי קונטקט ואימפרוביזציה, ומומחית בשיטת לאבאן ברטנייף. מאמינה מאד בקשר בין התנועה והגוף לבין הנפש והדפוסים שלנו. חוקרת שוב ושוב את הקשר שבין התנועה בסטודיו לחיים עצמם.

שתפו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פנטהריי- מקום לתנועה ויצירה, מרחב שמבקש לקרב את עולם התנועה , המחול והחיבור שבין הגוף והנפש לכך אחד ואחת שחפצים.ות בו. המרחב שלנו ממוקם בקיבוץ גניגר בלב עמק יזרעאל. 

סדנאות וסופי שבוע

11/09
| 09:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים על הקשר שבין היד ללב
08/10
| 9:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים החוקרת את היכולת לשמוט, להיעזב ולראות מה יכול לצמוח.

הרשמו לניוזלטר של פנטהריי

״עולם המים של הגוף״
קורס קיץ על הנוזלים בגוף בשיטת bMC

3-5/7

הצטרפו לעדכונים

מוזמנים ומוזמנות להרשם לקבלת עדכונים על הפעילות

דילוג לתוכן