יצא לך פעם לשמוע את המונח רצון רך?

אשה בסטודיו נגשת אל רצפה בעדינות

אני מניחה שלא…
האמת שאת הצמד מילים הזה פגשתי דרך שתי חברות טובות רות סימון ומיכל שטרנבך כשלמדנו יחד בלימודים של דניה אלרז בירושלים.
אני לא בטוחה איך הן הגיעו אליהן אבל הן הציעו אותן כחלק מחקירה תנועתית שהן עשו ומאז הן מלוות אותי.

הסיבה שאני אוהבת את השילוב של המילים הללו היא כי למילה רצון יש כיוון מאד ברור, היא נותנת תקווה והיא מעידה על מוטיבציה וסיכון אבל אז המילה רך באה ולוקחת את כובד הרצון ומרככת אותו.

אני חושבת על פעולה של ריכוך. לפעמים כדי לרכך פלסטלינה למשל צריך לחמם אותה ולגלג הרבה, וכדי לרכך חמאה צריך להוציא אותה החוצה ולתת לה להתחמם. כשמרככים את הגוף צריך בעצם להניע את המפרקים ולתת לנוזל הסינוביאלי (מין קפסולה ג׳לית שנמצאת בין העצמות) להפוך לשמן וזה ממש מרכך את התנועה. בקונטקט לפעמים אנחנו מדברות על האפשרות לרכך את הרצפה באמצעות הגוף שלנו, לחוש אותה כמערוך שמרדד בצק…

אבל איך מרככים רצון? רצון מטבעו הוא דבר קצת משתלט, נורא רוצה ורוצה ורוצה. הוא גם מאד מערבי, מאד עסוק בצרכנות ויש לו גם אמות מידה מאד ברורות. או שקיבלתי את מה שאני רוצה או שלא.

בקונטקט ניתן לתרגל את זה לא מעט. בגלל שהמהות של הקונטקט אימפרוביזציה קשורה בשם שלו – כלומר הוא גם מאולתר והוא גם תלוי בשני אנשים או יותר- אז הוא מזמין כל הזמן את התרגול הזה של רצון רך. ברגעים בהם אני מזהה הרמה, או מזהה כיוון שמתחשק לי ללכת אליו, אני מכוונת אליו אבל גם מוכנה לכך שיש סיכוי שמה שאני תכננתי וחשבתי שיקרה יקבל טוויסט וישתנה. מאד יכול להיות שההרמה הפוטנציאלית שבליבי נראתה מרהיבה לא תזכה לצאת אל העולם אבל משהו אחר יתממש בזכות ההתכווננות הזו.

כלומר יש פה שני דברים – מצד אחד להמשיך לזהות את הפוטנציאל, מה יכול לקרות, לזהות את הרצון שלי האמיתי שיקרה איזה דבר שאני מדמיינת בראשי הקודח ומצד שני ההסכמה או הידיעה שלא כל מה שאני מתכננת ונורא רוצה יקרה. ייתכן שאני כיוונתי למשהו אחד אבל הפרטנר שלי לקח את זה למקום אחר. אני חושבת שזה כל כך יפה בגלל שזה סופר סופר עדין.

אם לא הייתי מכוונת בכלל, אם לא היה לי רצון וכוונה וכיוון אז שום דבר לא היה קורה אבל בזכות זה שכיוונתי למקום מסוים קרה משהו. אולי אפילו קרה משהו הרבה יותר מוצלח ממה שדמיינתי… יש משהו בגמישות הזו של האימפרוביזציה שמסכים לרכך גם את המיינד. לא לעשות אותו כל כך נוקשה.

לא מזמן עשיתי שיחה עם חברה שרוצה להבין את הכיוון שלה בעולם והתחלתי לדבר איתה על המונח הזה רצון רך כי אני מבינה שזו ממש הדרך שלי בעולם הזה. מאז שהתחלתי להיות עצמאית שממש מתפרנסת בעיקר מהעסק הפרטי שלה אני מתרגלת כל הזמן את הדבר הזה. אני מניחה מלא מלא רצונות רכים. אני לא מוותרת על כתיבת חזון, לא מוותרת על כתיבת זימונים, לא מוותרת על הלדמיין מה אני רוצה שיקרה. ועם זאת אני ממש מחזיקה בחלק האחורי של המוח את הידיעה שלפעמים המציאות לוקחת את ההתכווננות שלי באופן קצת שונה ממה שדמיינתי ואני מוכנה. אני מוכנה לתת לדבר להשתנות ולהיות גמיש.

גם ככה החיים הם כאלה. יש את המשפט האלמותי ״האדם מתכננן תוכניות והאלוהים צוחק״ שבא לומר, כמעט שום דבר שאנחנו מתכננים לא באמת תלוי בנו אז למה שלא נתרגל דרך שתוכל לעזור לנו לפחות לשאת את שינויי הכיוון בחן ובהנאה?

השבוע הזה היה שבוע כל כך נוראי. החדשות ממשיכות רק להחמיר באופן לא ברור, הצפון נשרף, אנחנו תקועים עמוק בעזה והחטופים שלנו לא שורדים את השבי. אני לא יודעת מה לומר על זה. הדברים מורגשים גם בסטודיו. השבוע עשינו שיחה לקראת הסיום של נענע ועלו כל הרגשות המורכבים שכולנו חשים וחשות. איך ניתן בכלל למדוד את השנה שהייתה לנו בקנה מידה שאנחנו מכירים? אין פה שום דבר דומה לשום שנה אחרת שחווינו. ולמרות זאת אני מרגישה שעברנו שנה מופלאה, התהליכים שנעשו במרחב הסטודיו הם עמוקים וכל כך טרנספורמטיביים שכל מה שאני יכולה לומר הוא ששמנו רצון מאד רך בתחילת השנה. ידענו שאין לנו מושג איך נתמודד עם כל הדבר הזה השנה אבל בזכות הרצון הרך להמשיך ולעשות מה שאנחנו יודעות לעשות נתנו למציאות להניע אותנו ולהזיז אותנו ובכל זאת להגיע אל הסוף.

בואו לרקוד, כי באמת זה הרבה וזה בריא וזה מה שמציל אותנו

שבועות שמח מאיתנו בפנטהריי 🌾

אביטל

אביטל בר צורי בתנועה של ידיים

אביטל בר צורי

מנהלת את סטודיו פנטהריי מנהלת שותפה בבית ספר 'נענע- תנועה מהפנים אל החוץ'. מטפלת בתנועה, מנחה מרחבי קונטקט ואימפרוביזציה, ומומחית בשיטת לאבאן ברטנייף. מאמינה מאד בקשר בין התנועה והגוף לבין הנפש והדפוסים שלנו. חוקרת שוב ושוב את הקשר שבין התנועה בסטודיו לחיים עצמם.

שתפו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פנטהריי- מקום לתנועה ויצירה, מרחב שמבקש לקרב את עולם התנועה , המחול והחיבור שבין הגוף והנפש לכך אחד ואחת שחפצים.ות בו. המרחב שלנו ממוקם בקיבוץ גניגר בלב עמק יזרעאל. 

סדנאות וסופי שבוע

11/09
| 09:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים על הקשר שבין היד ללב
08/10
| 9:30-13:30
עם אביטל בר צורי
תנועה ~ מסע ~ טקס סדנה ייחודית לנשים החוקרת את היכולת לשמוט, להיעזב ולראות מה יכול לצמוח.

הרשמו לניוזלטר של פנטהריי

״עולם המים של הגוף״
קורס קיץ על הנוזלים בגוף בשיטת bMC

3-5/7

הצטרפו לעדכונים

מוזמנים ומוזמנות להרשם לקבלת עדכונים על הפעילות

דילוג לתוכן